Με την επίθεσή του να δίνει τη λύση στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας Πατρών πέρασε από την έδρα του Γυμναστικού (89-81) και διατηρήθηκε στο κόλπο της τετράδας.

Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί για κάτι παραπάνω από τρεις περιόδους, στο φινάλε όμως έμειναν από δυνάμεις και λύσεις, με αποτέλεσμα να δουν τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να παίρνουν το προβάδισμα και μαζί το ροζ φύλλο αγώνα.

Έξι παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, αφού ο Σαλούστρος είχε 18, ο Φαγέ 16, οι Μιλόσεβιτς και Τουντζιαράκης από 12 και οι Χολ και Γκίκας από το 11. Ο Νώντας Παπαντωνίου πάλεψε για τον Φάρο, αλλά οι 21 πόντοι που σημείωσε δεν ήταν αρκετοί.

Μετά από ένα πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να τελειώνουν ισόπαλες και στα δύο δεκάλεπτα με 25-25 και 45-45 αντίστοιχα, η 3η περίοδος ήταν θετική για τον Φάρο, που ξέφυγε ακόμα και με εννέα πόντους, αφού στο 26’ με τρίποντο ο Παπαντωνίου έγραψε το 50-41.

Ο Προμηθέας κατάφερε να μαζέψει την διαφορά όμως μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου και ο Μαραγκός με δύο βολές, στα 25’’ πριν λήξει το δεκάλεπτο έγραψε το 64-61.

Μέσα σε ένα δίλεπτο ο Προμηθέας κάνει ένα επιμέρους 9-1 και παίρνει προβάδισμα με πέντε πόντους, 65-70 στο 32’. Με τρίποντο του Βαβάτσικου ο Φάρος μειώνει σε 71-72, αλλά από εκεί και μετά ένα 8-0 των Πατρινών ανοίγει το ματς στο 71-80.

Ο Παπαντωνίου με γκολ-φάουλ κάνει το 76-83 για να δώσει μια ελπίδα στους γηπεδούχους 3:19 πριν το τέλος, αλλά ο Χολ και ο Σαλούστρος με δύο βολές, διαμορφώνουν το 76-87 και ουσιαστικά γέρνουν την πλάστιγγα για την φιλοξενούμενη, για το τελικό 81-89.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 45-45, 64-61, 81-89

ΓΣΛ Φάρος: Μπάντερ 8, Μαραγκός 6, Μουράτος 7, Σάφτενααρ 17, Παπαντωνίου 21, Παπαμακάριος, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 8, Φένερ 10, Κίλι 2, Μπάλογκαν 2

Προμηθέας: Λίποβι 2, Σαλούστρος 18, Χολ 11, Έλις 4, Μιλόσεβιτς 12, Τουτζιαράκης 12, Σκουφής, Γκίκας 11, Φαγιέ 16, Δημακός 3, Μιούρεϊ