H AEΛ είχε πολύ κακή εμφάνιση και δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από με 0-1 από το πρώτο ημίχρονο.Το γκολ του Πουρτουλίδη ήταν αρκετό, προκειμένου ο Ηρακλής να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τη Λάρισα.

Δεν άλλαξε η εικόνα της ΑΕΛ στην επανάληψη εκτός από τα πρώτα λεπτά. Πολλά λάθη και γενικά κακή εμφάνιση. Δεν βοήθησαν καθόλου οι αλλαγές, από την άλλη ο Ηρακλής έδειξε σταθερότητα και στο τέλος πήρε το τρίποντο.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος (46’ Μπλέντι), Δεληζήσης, Μπιλά, Σουάνης (62’ Γκούρτσας), Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης (73’ Περίκο), Μπόγιοβιτς.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Ιντζόγλου, Ρομάνο, Πουρτουλίδης (79’ Ζιαμπάρης), Σιατραβάνης (73’ Κυριακίδης), Μπαρτολίνι, Κάσσος, Λουκίνας (65’ Περόνε).

Διαιτητική τριπλέτα: Ευαγγέλου, Νικολαδός, Βαφειάδης. 4ος: Ζαραβίνος.