Αρνείται να σταματήσει το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα η ΑΕΛ

Οι "βυσσινί" με ουσιαστικό ποδόσφαιρο πέρασαν από ακόμα μία έδρα αλώβητοι, κερδίζοντας την Καλλιθέα στο "Ελ Πάσο" με 0-1 χάρη στην κεφαλιά του Πάτο.

Το γκολ του άσου της ΑΕΛ όχι μόνο έδωσε τρεις βαθμούς στην ομάδα, αλλά διατήρησε το αήττητο σε μία δύσκολη έδρα και έκανε τον στόχο της ανόδου να φαντάζει ακόμα πιο κοντινός, δεδομένου ότι νωρίτερα τα Τρίκαλα έχασαν από τη Ζάκυνθο. Έτσι, η ΑΕΛ απέχει 6 βαθμούς από τον δεύτερο στη βαθμολογία.

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα παρέταξε την εντεκάδα κόντρα στην Καλλιθέα ο Ράτκο Ντόστανιτς που ξεκίνησε το ματς με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη βασικό. Με σχηματισμό 4-2-3-1 ο Ξενοδόχοβ παραμένει στη θέση του τερματοφύλακα, ο Νικολακάκης στο δεξί άκρο, οι Γιοβάνοβιτς και Κομεσίδης για πρώτη φορά φέτος μαζί ως στόπερ και ο Μονιάκης στο αριστερό άκρο. Στα χαφ οι Αναστασόπουλος και Ναγιάρ, δεξί εξτρέμ ο Κουτσιανικούλης αριστερά ο Πάτο, με τον Ουρτάδο να επιστρέφει στην αρχική εντεκάδα ως επιτελικός μέσος. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ματθαίος Μαρουκάκης.

Η ΑΕΛ δεν απειλήθηκε από την Καλλιθέα και είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Οι ευκαιρίες των "βυσσινί" δεν μετουσιώνονταν σε γκολ μέχρι τις καθυστερήσεις, όταν ο Πάτο με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κουτσιανικούλη άνοιξε το σκορ. Το γκολ αυτό ήταν αρκετό για να νικήσει η ΑΕΛ, αφού στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τους "βυσσινί" να κάνουν "συντήρηση" και να μην απειλούν ή να απειλούνται ιδιαίτερα.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Κυριακή 22/11

Πανελευσινιακός - Πανσερραϊκός 1-0 (51' Μποτωνάκης)

Ολυμπιακός Βόλου - Απόλλων Σμύρνης 1-2 (66' Σκοπελίτης / 55' Τζιώρας, 81' Δεληζήσης)

Αγροτικός Αστέρας - Παναιγιάλειος 0-0

Ζάκυνθος – Τρίκαλα 1-0 (60' Ναζίμ)

Λαμία – Παναχαϊκή 4-1 (5' (πεν.) Λεάντρο, 27' Τζόκιτς, 30' Πίντο, 35' Καραγιάννης /  77' Σιατραβάνης)

Καλλιθέα - ΑΕΛ 0-1