Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΑΕΛ στο τοπικό ντέρμπι, επικρατώντας μετά από ένα συγκλονιστικό ματς του Ερμή Αγιάς με 88-75.

Οι βυσσινί ήθελαν περισσότερο την νίκη και αυτό το έδειξαν στο παρκέ, καταφέρνοντας να φτάσουν στην δεύτερή τους νίκη σε τρία ματς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς αγχωμένες και με έμφαση στην άμυνα, προσπαθώντας η μία να εξουδετερώσει τα ατού της άλλης. Αποτέλεσμα αυτών ήταν οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει.

Το 8-7 για την ΑΕΛ στο πρώτο 5λεπτο της αναμέτρησης έγινε 17-17 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Ερμής Αγιάς έγινε περισσότερο πιεστικός στην άμυνα και κατάφερε να ελέγχει το σκορ, παίρνοντας προβάδισμα 27-22 στο πεντάλεπτο και 32-24 3:55’’ πριν το τέλος. Οι παίκτες του Χρήστου Χασανίδη όμως βρήκαν τις λύσεις, «μάζεψαν» την σε βάρος τους διαφορά και ισοφάρισαν σε 34-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο του παιχνιδιού.

Η εικόνα του ματς στην 3η περίοδο δεν άλλαξε, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όποια κατάφερνε να πάρει έστω μια μικρή υπέρ της διαφορά, ο αντίπαλος επέστρεφε αμέσως.

Έτσι το 51-43 της ΑΕΛ 5:40’’ πριν το τέλος της περιόδου έγινε 53-54 για τον Ερμή τέσσερα λεπτά αργότερα. Ένα σερί 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως για την ΑΕΛ έκανε το σκορ 60-55 υπέρ της, κλείνοντας προηγούμενη την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι βυσσινί κυριάρχησαν στο παρκέ δείχνοντας περισσότερα ψυχικά αποθέματα και μεγαλύτερη θέληση για την κατάκτηση της νίκης, αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 71-70 3:40’’ πριν το τέλος του ματς.

Εκεί η ΑΕΛ έβγαλε περισσότερη ενέργεια, βρήκε λύσεις έξω από τα 6,75μ. φτάνοντας στη νίκη με 88-75, καταφέρνοντας συνάμα να δημιουργήσει και μια καλή υπέρ της διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-34, 60-55, 88-75.

ΑΕΛ (Χρήστος Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης 8 (1), Καμάρας 12 (2), Παπαχρήστος 18 (1), Κατσαρές 6, Τσιαβές, Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 17 (1), Σαριμπαλίδης 20 (5), Γκιουλέκας 7.

Ερμής Αγιάς (Γρηγόρης Γιασάρης): Τσιαμπαλής 9 (1), Χρυσόπουλος 13 (2), Δεμερτζής 5 (1), Καλλές 5, Χαλκιάς, Κόμματος 15 (2) , Τριανταφύλλου 20 (3), Λόλας 8.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Πιτσίλκας-Γερακίνης.