Κυριάρχησε κι… έσπασε το ρόδι η Λάρισα.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε 84-58 του Μεσολογγίου και έφτασε στην πρώτη της νίκη εντός έδρας στο πρωτάθλημα, πηγαίνοντας στο 2-6. Στο 3-6 έπεσαν οι φιλοξενούμενοι.

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν νικητές, με τον Μπέρι να έχει 17 πόντους, τον Κεν Μπράουν 16 με 8 ασίστ, αλλά εξαιρετικός ήταν ο Γουεμπ που εκτός των 12 πόντων είχε και 13 ριμπάουντ. Στους 14 ο Ρας. Εξαιρετικό το ποσοστό τους από την περιφέρεια με 18/39 τρίποντα, την ώρα που ο αντίπαλος είχε 7/21.

Μακράν καλύτερος από πλευράς ηττημένων ο Τσαντ Μπράουν που είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από 11 σημείωσαν Χατζηνικόλας και Γκράβας.

Όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ, οι γηπεδούχοι ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Από το πρώτο ημίχρονο. Στο οποίο έκαναν τη μισή (ίσως και παραπάνω) δουλειά, αφού κυριάρχησαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το +14.

Είχαν τον έλεγχο σε ολόκληρο σχεδόν το διάστημα, διατηρώντας από τα πρώτα λεπτά. Ο Κεν Μπράουν ήταν καθοριστικός από το α’ μέρος έχοντας 13 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Γουέμπ έβαλε 10 και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Την ώρα που ο Τσαντ Μπράουν είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Αμάρντι 8 πόντους.

Ακόμα πιο μεγάλη διαφορά ήταν η διαφορά των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο ή για την ακρίβεια σε μεγάλο διάστημα, αφού το Μεσολόγγι προσπάθησε να κάνει ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, αλλά με Μπέρι και Μούρτο η Λάρισα κατάφερε να πάει τη διαφορά ξανά στους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58

Λάρισα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μπράουν 16 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γουέμπ 12 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Ρας 14 (4/8 τρίποντα), Μπέρι 17 (5/7 τρίποντα), Σπυρόπουλος 3, Κώττας 4 (7 ριμπάουντ), Σμιθ 3, Καμάρας 3 (1), Μούρτος 9 (1), Παπαδάκης 3 (1)

Μεσολόγγι (Ντίνος Καλαμπάκος): Λόρενς 6 (2/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χατζηνικόλας 11 (1), Γράβας 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Αμάρντι 8 (3/9 σουτ), Μπράουν 17 (6/7 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Χονδρογιάννης, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 3 (1)