Ένα τρομερό 8λεπτο που είχε το Περιστέρι ήταν αρκετό προκειμένου να ξεκαθαρίσει την κατάσταση και να το οδηγήσει στην άνετη νίκη με 80-56 επί της Λάρισας.

Πλέον το Περιστέρι… επανήλθε στο 10-11 και οριστικά θα βρίσκεται στην 6η θέση στη βαθμολογία της Κανονικής Περιόδου.

Η Λάρισα βρίσκεται στο 6-15, έχοντας «καθαρίσει» την παραμονή. Ο αγώνας ήταν επαναληπτικός για την 8η αγωνιστική, μετά τη δικαίωση της Λάρισας στο ΑΣΕΑΔ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το εξαιρετικό διάστημα του Περιστερίου από τα τέλη της δεύτερης περιόδου μέχρι τα μέσα της 3ης ήταν το καθοριστικό σημείο. Τρομερή άμυνα από την ομάδα του Μανωλόπουλου που βρήκε τις λύσεις για να πάρει μια διαφορά ασφαλείας.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Με τη Λάρισα να μην έχει το παραμικρό άγχος και να είναι εξόχως ανταγωνιστική, ο αγώνας παρουσίασε ενδιαφέρον από την αρχή.

Με το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-20 και με τους Θεσσαλούς να περνάνε μπροστά ακόμα και με +4 (σκορ 33-29) η αναμέτρηση είχε «κόντρα και ρυθμό».

Και μάλιστα τον Σπύρο Μούρτο (11 πόντοι στο ημίχρονο) σε ρόλο εκτελεστή, που δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένος. Με 2’16’’ για το τέλος του ημιχρόνου η Λάρισα προηγήθηκε 35-33 αλλά εκεί άλλαξαν όλα.

Η άμυνα του Περιστερίου άρχισε να λειτουργεί καλύτερα. Με σερί 6-0 έκλεισε το ημίχρονο με 39-35. Το σερί συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος κι εφτασε στο 22-0 και με το σκορ να εκτοξεύεται στο 55-35.

Η Λάρισα βρήκε σκορ με 2/2 βολές του Μπράξτον Χάγκινς μετά από… 8’26’’ στον αγώνα συνολικά…

Πάντως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με άμυνα ζώνης μάζεψαν την κατάσταση. Με επιμέρους σκορ 11-1 μείωσαν σε 56-44. Το Περιστέρι επανήλθε και ξέφυγε εκ νέου με 72-51 στο 35’. Όλα είχαν τελειώσει

Ο MVP: Ο Τζόρνταν Φορντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 12, ΜακΛιν 14, Τζόουνς 9, Κρόκετ 7, Μάντζαρης 4, Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης 10, Φορντ 18, Σαλούστρος 4

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ρας 2, Κώττας 2, Γουόσπαν 8, Καμπερίδης 2, Μούρτος 13, Χάγκινς 7, Γουάσινγκτον 15, Καμάρας, Τσιούλκας, Σπυρόπουλος 2, Παπαδάκης 5, Γκόρντον.