Ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι τη δύναμη της έδρας του, επιβλήθηκε της Λάρισας (74-66) και πήρε το εισιτήριο για τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην εκκίνηση, προϊόντος του χρόνου όμως, οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα (με πρώτο και καλύτερο τον Γιουτζίν Τζέρμαν) έφεραν τούμπα την κατάσταση και πήραν τη νίκη - πρόκριση.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ιωνικό στη φάση των "8" του Κυπέλλου Ελλάδας είναι ο Ολυμπιακός, που πέρασε δια περιπάτου από το Ιβανώφειο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, άνοιξαν τον ρυθμό και απέκτησαν προβάδισμα δέκα πόντων (8-18 στο 6'), το οποίο όμως δεν κατάφεραν να συντηρήσουν μέχρι την ανάπαυλα. Η δράση του Γιουτζίν Τζέρμαν σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων στο περιφερειακό σουτ (4/19 στο ημίχρονο) έφεραν τον αγώνα σε ισορροπία στο ημίχρονο (30-30).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, με ττον Ιωνικό να διατηρεί μικρό προβάδισμα, το οποίο δεν απώλεσε μέχρι το τέλος. Αφενός γιατί η άμυνά του αποδείχθηκε εξαιρετική, αφετέρου επειδή οι κοντοί του έκαναν σπουδαία δουλειά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα - Καλδίρης - Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 30-30, 56-55, 74-66.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέρμαν 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος 3 (1), Κολοβέρος 1, Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 11 (2/7 τρίποντα, 9 ασίστ), Γόντικας 5 (5 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 3 (1), Όουενς 8 (9 ριμπάουντ), Χουγκάζ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 5 (0/4 τρίποντα), Θρετ 19 (4/7 τρίποντα), Κρουμπάλι 9 (8 ριμπάουντ), Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 2, Ζάρας 10 (3/3 τρίποντα), Φόρτιουν 7 (1/6 τρίποντα), Σπαν, Καράμπελας 9 (1/5 τρίποντα).