Με ήττα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ερμής Αγιάς Λάρισας, αφού στο κλειστό του Αιγάλεω έχασε με 101-80 από τον Διαγόρα και έμεινε στην πενταπλή ισοβαθμία εκτός play off.

Οι παίκτες τους Αβραάμ Παπαδόπουλου έδειξαν ιδιαίτερα επηρεασμένοι από τα όσα συνέβησαν μόλις μία εβδομάδα πριν στο ματς με την Καστοριά και δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το σοκ.

Από πολύ νωρίς -παίζοντας χωρίς τους Κόμματο και Νταλό - βρέθηκαν να "κυνηγάνε" το σκορ, χάνοντας τη "μάχη" κάτω από τα δύο καλάθια και δίνοντας το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να... ανοίγουν την ψαλίδα και να παίρνουν σοβαρό προβάδισμα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκαν με 24-9.

Μία διαφορά που δεν κατάφερε να "μαζέψει" η ομάδα μας ούτε και στη δεύτερη περίοχο με τον Διαγόρα να κάνει σημαντικό βήμα για τη νίκη προηγούμενος με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 57-28.

Ανάλογη εικόνα και στα δύο επόμενα δεκάλεπτα με τους γηπεδούχους να "επενδύουν" στην ευστοχία τους αλλά και στην κυριαρχία τους κάτω από τις δύο ρακέτες και να φτάνουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 57-28, 83-55, 101-80

Διαγόρας (Δ. Φράτας): Καλλίλας, Κουκάς 16 (4), Νίκου 3 (1),  Νοέας, Μάρτζος 11 (2), Κόκκαλης 15 (4), Τσιώκος 4, Μοτσενίγος 18 (3), Καρασταμάτης 5 (1), Παπαδόλιας 5 (1), Περσίδης 13 (1), Μαχαίρας 11

Ερμής (Α. Παπαδόπουλος): Μηλιώνης 12 (2), Τσιλούλης 4, Σπυρόπουλος 15, Τζόλος 15 (2), Τριανταφύλλου 2, Ζιβάνοβιοτς 16 (2), Λάππας 8 (1), Βρεττάς, Τσούμας, Λόλας 8 (1).