Η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ από το Περιστέρι με 106-69 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Οι βυσσινί αν και μπήκαν καλά στο παιχνίδι βρέθηκαν μπροστά σ’ έναν εκπληκτικό Κίκι Κλαρκ που με εκπληκτικά ποσοστά έξω από τα 6.75 έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα του να ξεφύγει στο σκορ και να προηγηθεί με 23-13 στο 10λεπτο.

Οι όποιες προσπάθειες των παικτών του Χρήστου Χασανίδη να σταματήσουν τον Κλαρκ δεν είχαν αποτέλεσμα και ο Αμερικανός τελείωσε το ημίχρονο με 33 πόντους, έχοντας 9/9 σουτ τριών πόντων και τους φιλοξενούμενους να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 61-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί ο Κλαρκ να αγωνίστηκε λίγο, αλλά η κατάσταση στο ματς δεν άλλαξε καθώς το Περιστέρι είχε πολλές λύσεις τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και στην περιφέρεια με αποτέλεσμα να διατηρεί την μεγάλη υπέρ της διαφορά και το 3ο 10λεπτο να βρει την ομάδα του Καραγιάννη προηγούμενη με 86-45.

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε και το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 106-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 30-61, 45-86, 69-106.

ΑΕΛ (Χρήστος Χασανίδης): Βλαχούλης 3 (1), Γκογκίδης 2, Καμαράς 10 (2), Παπαχρήστος 12, Τσιαβές 3 (1), Ναούμης 3, Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 20 (1), Γκιουλέκας 14 (1), Σαριμπαλίδης, Χανέλι 2, Φιλιππόπουλος.

Περιστέρι (Νίκος Καραγιάννης): Κλαρκ 31 (9), Παππάς 2, Μαγκούνης 10, Πολυτάρχου 10, Καράμπελας, Μάντζαρης 2, Σκορδίλης 6, Σιγκούνας 11, Σίμτσακ 13, Δημητριάδης 6, Δομπρογιάννης 8, Κωνσταντακόπουλος 7 (1).

Διαιτητές: Λόρτος-Τζίμα-Τζιοπάνος.