Δέκα αγώνες κράτησε το αήττητο της ΑΕΛ, με την Κέρκυρα το βράδυ της Κυριακής να ρίχνει τους "βυσσινί" στο "καναβάτσο", φεύγοντας από το AEL FC ARENA με 0-1, σκορ που συνιστά την πρώτη φετινή ήττα για τους "βυσσινί".

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει προβληματισμό στην ΑΕΛ, όχι μόνο γιατί τελείωσε το αήττητο, αλλά γιατί νωρίτερα ο ΑΟΤ έφευγε με τη νίκη από το Μενίδι και πλέον απέχει μόλις 1 βαθμό από την κορυφή! Όλα θα κριθούν στο ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων στο φινάλε τους πρώτου γύρου σε λίγες μέρες.

Ο Ράτκο Ντόστανιτς άφησε για ένα ακόμα ματς στον πάγκο τον Ματθαίο Μαρουκάκη ξεκινώντας τον Μίλαν Μπόγιοβιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο έχοντας την κατοχή και κάνοντας κάποιες επισκέψεις στα καρέ της Κέρκυρας. Το σκηνικό ανατράπηκε μετά το 25’ όταν οι Φαίακες ήταν αυτοί που πίεζαν, φτάνοντας τελικά στο γκολ λίγο αργότερα στο 45ο λεπτό με τον Ζορμπά να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά. Μετά το γκολ οι «βυσσινί» ανέβηκαν και κέρδισαν σερί κόρνερ, χωρίς να δημιουργήσουν καλές φάσεις με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Με την αρχή του β’ μέρους η ΑΕΛ προσπάθησε να ανέβει, αλλά η άμυνα της Κέρκυρας δεν έδινε πολλά περιθώρια στους «βυσσινί». Έτσι ο Ντόστανιτς πέρασε μέσα τους Μαρουκάκη και Μπουντόπουλο με την ΑΕΛ από εκείνο το σημείο να ανεβάζει την απόδοσή της. Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με τον διαιτητή να δείχνει αρκετές κάρτες στους παίκτες και των δύο παικτών. Η ΑΕΛ έκλεισε τελικά την Κέρκυρα στην περιοχή της χάνοντας πολλές ευκαιρίες μέχρι το 80’.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ήρθε και αποβολή, με τον Αναστασόπουλο να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα.