Το πρώτο φιλικό ματς στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τη νέα σεζόν έδωσε την Κυριακή (22/8) ο Απόλλων Λάρισας, επικρατώντας εκτός έδρας του Π.Ο. Ελασσόνας με 3-0.

Ο Λίταινας άνοιξε το σκορ στο 39' με κεφαλιά, ενώ με τον ίδιο τρόπο ήταν ο Ενγκό αυτός που βρήκε δίχτυα για το 0-2 έξι λεπτά αργότερα.

Τη νίκη των «κυανόλευκων» ολοκλήρωσε ο Καπουράνης με βολέ στο 55', με τον Μαρτσέλο Στράτσια να μένει ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του.

Η αρχική 11άδα ήταν η εξής: Νόρμαν, Σκούπρας, Tιμπουέ, Γιαννίτσης, Καρρίκι, Χατζης, Aμπντέλ, Γκονζάλες, Λιταινας, Μπαλογιάννης, Ενγκό.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν οι: Μαντζάρης, Γεωργακόπουλος, Σκύφτας, Λουκάς (67' Ποτόσογλου), Καλούσης, Τσίπης, Κοντοθανασης, Ερνάντες, Ζιάκας, Καπουρανης, Παναγιώτου.