Βαθιά βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθεια του να εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία, πέτυχε ο Κόροιβος, κόντρα στον ΓΣ Λάρισας - Φάρο με 73-55.
Ο Κόροιβος… καιγόταν για την νίκη, με την ομάδα της Αμαλιάδας να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 5-0 και 16-9, κλείνοντας τα πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 10 πόντους (22-12), χάρη σε τρίποντο του Σπυριδωνίδη στο φινάλε.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξίσου εντυπωσιακά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας την διαφορά  στους 16 πόντους (34-18) και παρά την βελτίωση που έδειξε ο Φάρος, όσο περνούσε η ώρα, ο Κόροιβος κατάφερε να διατηρήσει διψήφια διαφορά, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (39-28).
Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Φάρος κατάφερε να ρίξει την διαφορά από τους 10 πόντους (39-30), όμως κάπου εκεί οι γηπεδούχοι… πάτησαν εκ νέου γκάζι και με ένα 11-1,… εκτόξευσαν την διαφορά στους 19 πόντους (50-31 στο 25’).

Τελικά, στο επόμενο πεντάλεπτο, οι Λαρισινοί κατάφεραν να ισορροπήσουν και πάλι το παιχνίδι, ρίχνοντας την διαφορά στους 12 πόντους (58-46), με το φινάλε της περιόδου.
Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ένα τρίποντο του Μουράτου έριξε την διαφορά στους 10 (59-49), με τον Φάρο να τρέχει ένα 4-16 (από το 55-33).  Παρά την αντεπίθεση διαρκείας των φιλοξενούμενων, όμως, ο Κόροιβος δεν έδειχνε διατεθειμένος να αφήσει να… ξεγλιστρήσει από τα χέρια του μία, τεράστιας σημασίας, νίκη, που κρατούσε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Έτσι, συνεχόμενα καλάθια των Χάινς και Πόσλεϊ, έστειλαν και πάλι την διαφορά στο +14 (65-51), με την ομάδα της Αμαλιάδας να φτάνει στην νίκη με 73-55.