"Βυσσινί" βάφτηκε το ντέρμπι της Α2 ανάμεσα στον ΓΣΛ και την ΑΕΛ, καθώς η τελευταία κέρδισε με 89-80 στο κλειστό της Νεάπολης και συνεχίζει τη μάχη για μία θέση ανόδου στην Α1.

Ο Γυμναστικός ξεκίνησε ...ορεξάτα το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 5-0 και 6-12, στο ξεκίνημα του αγώνα καταφέρνοντας να έχει στο δεκάλεπτο το προβάδισμα με 21-19.

Στην δεύτερη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι «βυσσινί» ισορρόπησαν το ματς με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πηγαίνει στον πόντο και να δικαιολογεί απόλυτα τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι. Όμως και πάλι ο ΓΣΛ κατάφερε να προηγηθεί με 41-44 1' πριν το ημίχρονο, ένα μίνι ξέσπασμα της ΑΕΛ  την έφερε μπροστά στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου μόλις με έναν πόντο, 45-44.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» πήραν ελαφρύ κεφάλι και πάλι με 46-49, η ΑΕΛ βγήκε στην αντεπίθεση, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν διαρκώς, τελικά οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν μια μικρή διαφορά και την διατήρησαν ως το 30' (73-62).

Στην τελευταία περίοδο, ο ΓΣΛ μπήκε εκ νέου δυνατά στο ματς με δύο τρίποντα των Κούτρα και Γκιουλέκα, όμως δεν κατάφερε να μείνει προσηλωμένος, με συνέπεια η ΑΕΛ να εκμεταλλευτεί το γεγονός, να κρατήσει μια μικρή διαφορά και να κερδίσει τελικά το ματς με 89-80.

Διαιτητές: Θεονάς-Κάρδαρης-Στρέμπας

Δεκάλεπτα: 19-21, 45-44, 73-62, 89-80.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαρημπαλίδης 16 (3), Καρατάσιος, Σταμπουλής 10 (2), Παπαχρήστος, Δεληγεώργης 2, Πολίτης 21 (2), Φιλιππόπουλος, Τσιλούλης 20 (2), Μαλτέσιος, Κούβελας, Τσούτσος 2, Θορστέινσον 18.

ΓΣΛ (Παπαναστασίου): Τόζιος 2, Συνετός, Νίκολιτς 5 (1), Τσουράκης 11 (1), Χαιρετίδης, Κούτρας 12 (2),

Μπέμπης 8 (2), Γουμενόπουλος, Γκιουλέκας 26 (5), Σπυρόπουλος 16 (1).